Civil kerekasztal Nyíregyházán
2024. 08. 30.

Két nap alatt négy helyszínen cserélnek tapasztalatot a szervezetek a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ és a Miniszterelnökség szervezésében. A kerekasztalbeszélgetés-sorozat első állomása kedden a vármegyeháza volt.

– A rendezvények célja, hogy a civilekkel egy munkaértekezleten átbeszéljük az őket érintő kérdéseket. Jelenleg is a megvalósítási szakaszban tartanak azok a pályázatok, amiket 2023-ban és ez év legelején írtak ki. A kormányzat azzal, hogy már a programévet megelőzően kiírja a pályázatokat, és tavasz elejére-közepére már a források is ott vannak a kedvezményezetteknél, nyugodt, kiegyensúlyozott gazdasági hátteret biztosít a szervezeteknek – hangsúlyozta Kiss András, a központ operatív igazgatója, a Hierotheosz Egyesület főtitkára.
– Erre a biztonságra a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben nagy szükség van, hiszen ezek a civil szervezetek egy társadalmi, közösségi hálót szőnek a helyi társadalom köré. Élményt, lehetőséget adnak, közösséget teremtenek, gyerekeknek, fiataloknak, időseknek szerveznek programokat, szociálisan hátrányos helyzetű embereket segítenek, és nem utolsósorban munkahelyet teremtenek itt a vármegyében is.

Aktívak a civilek

Baracsi Endre elöljáróban leszögezte: a vármegyei önkormányzatnak mindig nagyon fontos volt az a civil szervezeti hálózat, mely a legkisebb falvaktól a nagyvárosokig összetartói és mozgatói a helyi közösségeknek.
– Éppen azért minden olyan támogatást megadunk a nekik, amivel erősíthetjük őket. Fontos, hogy meglegyenek azok a csatornák, ahol információkat szerezhetnek a forrásokról, melyeket felhasználva megvalósíthatják a terveiket – tette hozzá a vármegyei közgyűlés alelnöke.
– A Nemzeti Együttműködési Alapban elnyert támogatások tekintetében a 19 vármegye közül Szabolcs-Szatmár-Bereg a második – árulta el dr. Kecskés Péter. A Miniszterelnökség Civil Kapcsolatok és Társadalmi Konzultáció Főosztályának vezetője hozzátette: ez egy nagyon erős eredmény, akár a NEA összevont, akár az egyszerűsített vagy normatív támogatásait nézzük.

Kérdések és válaszok

– Minden évben egyre több forrást tudunk adni a civil szervezeteknek. Ha csak KSH adatokat nézünk, a 2010-es 144 mára 500 milliárd forint fölé emelkedett. A NEA mellett 2020 óta a Falusi, 2021-től a Városi Civil Alap is a működésüket segíti. Ebben az időszakban a két alap összesített forrásmennyisége 37 milliárd forint volt, amiből Szabolcs-Szatmár-Bereg  kifejezetten aktív civil szervezete  szépen részesültek – magyarázta dr. Kecskés Péter.
A nyíregyházi volt a 125. kerekasztal-beszélgetés, melynek tapasztalatairól a főosztályvezető elmondta: a leggyakoribb témák között szerepel a források rendelkezésére állása, azok működési, szakmai programokra leírhatósága. Ezek mellett rendszerint szóba kerül a fiatalok bevonása a civil életbe, az utánpótlás kérdésköre és az ingyenes szolgáltatások hozzáférhetősége a civil központokon keresztül.
– Kérdésből tehát nincs hiány, mi pedig igyekszünk megválaszolni azokat, ezzel is segítve a helyi civil szervezetek munkáját. 

 

Forrás: https://www.szon.hu/helyi-kozelet/2024/08/megerositik-a-helyi-civilek-szotte-halot

 

A fórumról készült videót az alábbi linkre kattintva nézhetik meg:

https://youtu.be/-bvVRgtkpLM?si=UubzNxwrJaToBWRb